Koho v Turnově pozvat na pivo, abyste dostali slevu?

Žít v maloměstě, v mém případě tedy už jen vracet se do maloměsta, má rozhodně své kouzlo. Pro mě je zaručeně nejkouzelnější pozorovat své kamarády ze školky, ze školy, z dvorku za barákem, z altánu v parku nebo prostě jenom z hospody, jak se stávají dospělými, jak si hledají své místo ve společnosti a pomalu si prošlapávají svoji cestu ke kariérnímu úspěchu či k rodině. Už nejsme ta bezstarostná mláďata, která řešila tak maximálně výši svého kapesného, jež pak bez výčitek utratila v cukrárně za čokoládový pohár, ta z lepších rodin své deputáty pak rozfofrovala ve skateshopu za nové boty Adio. Dnes už si většina z nás vydělává sama a svoje boty Adio pečlivě zahrabala do nejtmavších koutů botníků a radši nakoupila elegantní kožené kotníkové boty, které se hodí vždy a ke všemu. Jedna část zakládá rodiny, ta druhá firmy a třetí si zakládá na dobrém vzdělání a studuje, brigádničí a chlastá do úmoru. V tomhle článku bych se ráda věnovala té druhé části. Myslím dost převapivě. Jelikož mě nesmírně baví pozorovat, kam to kdo dotáhnul, jak jsou někteří vlastně obrovsky šikovní a jak se z toho našeho malého městečka s dlouhou tradicí uprostřed Českého ráje vytváří mladé město s potenciálem.
Tak například Květerie. Moje kamarádka Adéla Bajerová si se svoji kamarádkou (no... kéž bych si pamatovala jméno, ale omlouvá mě to, že mi byla představována v pátek na plese po desáté hodině večerní) otevřely přímo květinový ateliér, kde vážou tak nádherné pugéty, že mě z nich zrak přechází. Popravdě, i když mám květiny ráda, vždycky jsem dávala přednost spíš natrhanému lučnímu kvítí, ze kterého se ještě drolí hlína, ale aspoň září barvami a vždy je něčím originální, než mostrózním kyticím z květinářství, které jsou ovbvázané několika křiklavými mašlemi a lýkem, postříkané stříbrným, zlatým a bílým třpytem a dozdobené jakýmsi zeleným křovím. Ale tohle, tohle to je úplně o něčem jiném. Vždy jsem věděla, že v tý Dvořákovce něco takovýho je a že v tom má Áďa prsty, ale když jsem pak viděla kytici, kterou dostala sestra od svého tajného ctitele k MDŽ (ano, ona dostala kytku, ne já, díky, Kubo), tak jsme se z toho málem po... Rychle jsem si musela vyfacebookovat, o co tady jakože jde a narazila jsem na perfektně odvedenou práci holek téměř v mým věku, který prostě a jednoduše dělají, co je baví a dělají to sakra dobře! Kdo nezná, hážu sem webovky i nějaký fotky a určitě si myslím, že se vyplatí si do Turnova pro kytku zajet klidně i z Prahy!

 
Další talentovanou osobou z mého okolí není nikdo jiný než Kačena. Kačena Měkynová. Tu v Turnově poznáte tak, že vám před obličejem zavlajou dlouhatánské blonďaté vlasy a nejspíš někde uprostřed Hluboké ulice, protože to si jde zrovna Kačka zkontrolovat svůj obchod s dámskou módou s názvem Kitty móda. Jo, ten název možná zní trochu sebestředně, ale je třeba upozornit na to, že obchod zakládala její maminka. Důležité je, že pokud jste z Turnova a už vás jednoduše nebaví jezdit nakupovat do Liberce, protože v Turnově jsou jenom vietnamci, sekáče nebo Kik, tak se určitě zajděte podívat tam. Protože prostě, kdo nemá na turnovským plese šaty od Měkynový a šperk od Pelce, tak je jednoduše out. Já si tam minule koupila podprsenku ve slevě za tři stovky, takže i když na šaty ještě šetřím, tak úplně mimo teda rozhodně nejsem. Kačka není pouze jenom úspěšná podnikatelka (prodavačka) ve světě módy, ona dokonce plete, šije a tak různě tvoří vlastní věci. A to je teprve jízda! Zvlášť co se svetrů týče. Myslím, že kdybyste se moc usmívali a večer v klubu ji koupili dost piv, určitě vám s radostí taky jeden uplete, protože originál je prostě originál a kdo by nechtěl svůj vlastní svetr upletený na míru? Fotky opět hovoří za vše!
Dalším význameným turnovským podnikatelem pod třicet je tvář plesové sezóny v Turnově Marek Pelc. Jeho šperky jsou totiž hlavní cenou každé tomboly, která u nás za něco stojí. Hned vedle poukázky na jeden rohlík ke snídani zdarma po dobu jednoho roku od pekáren Mikula. Marek pořádá jednou za půl roku dost fancy přehlídku nové kolekce svých šperků, kde se můžete zadarmo opít, takže už jen kvůli tomu se vyplatí sledovat jeho facebook. Já ho třeba sleduju. Minule jsem se dost opila. A šperk už mám taky... a dost krásnej! Takže, kdo má rád výstřední a zajímavou módu, doporučuju tyhle dva vykuky. Měkynovou a Pelce. Mimochodem šperky Von Reichsteiner vřele doporučuje i lucemburská topmodelka Madisson Stein, která se momentálně pohybuje nahá u Marka Pelce v pokoji a občas s námi zajde na nějakou zahradní párty. Třeba k Fričový.
No a abychom nezůstali jenom u holčičích kravin, ještě tu mám v záloze jednoho turnovskýho hipstra, který ve svý garážičce staví kola. Ano, prostě vezme součástky různě skoupený a postaví vám kolo, jaký si přejete, postříká ho klidně na růžovo a vy si potom můžete hezky pěkně stylově jezdit podél Jizery do Dolánek a zpátky klidně celý den. Popravdě víc tomu nerozumím. Vím jenom to, že patří do jádra turnovských bikerů a že bych se snad pro to růžový kolo i na jeden výlet do Dolánek s nima vydala, i když dávám přednost spíš pěší turistice. Jinak jmenuje se Michal Duda. Otevřeno má prej furt a poslední dobou má trochu roupy, tak by potřeboval zaměstnat. Dala bych ruku do ohně, že bude dost šikovný, protože můj kluk od něj kolo má a ten si šunty nekupuje, protože tomu dost rozumí. Urban Shots Bicychles zde!
Doufám, že teď už trochu jasnější, že Turnov není pouze město Granátu, Ludvíka Daňka a vařičů pervitinu. Je to město plné zajímavých lidí, co se schází společně u piva a v hlavě se jim rodí tyhle parádní nápady, které dokáží realizovat. Jsem pyšná na svoje kamarády. Fakt jo.

O tom, jakou má Turnov výbornou továrnu na čokoládu, nebo co všechno se tu dá ještě objevit, třeba zase někdy příště.