Karel a Jaromír: Na startu

Dámy a pánové,

vítejte na dnešním, nebojím se říct, osudovém závodě, který svým výsledkem udeří jak pěst do stolu, na němž se nezadržitelně přesýpají hodiny, nejen ty biologické, ale zvláště ty pro život zásadní, jejichž zrnka písku představují naději, sny a přání všech zúčastněných.

Děkujeme, Jaromíre, za krásná úvodní slova. A teď již k samotným hrdinům na trati. Závodnice s číslem jedna tento závod startuje již po několikáté a, buďme upřímní, ne moc se jí dařilo. Většinou si přišlápla tkaničku hned na startu, tak doufejme, že pro tento závod si už konečně vybrala vhodnější obuv. Z minulých ročníků víme, že pokud se jí povedlo odstartovat, na ostatní závodníky přestala stačit již po první, či druhé etapě. Vzpomeňme i na ten osudný rok, kdy závod sama vzdala.

Ano, Karle, mám to v živé paměti. Bylo to ve vteřině, kdy se jí soupeř rozhodl předat štafetový kolík. Dodnes nikdo nechápe, proč se rozhodla přeběhnout do jiné dráhy, tím strhnout na stranu jiného závodníka a nechat se tak diskvalifikovat.

Máš pravdu, Jaromíre, byl to riskantní krok, který nevyšel. A i v dalších ročnících ji pravděpodobně ovlivnil, jelikož následovala řada zpackaných startů. Ale nechme minulost minulostí. A připomeňme si, proč tato závodnice svůj boj dosud nevzdala.

Karle, tato sympatická mladá dáma si běží pro výhru. A dokud ji nezíská, troufám si říct, že tu s námi bude ještě za dvacet let. Hahaha.

Jaromíre, to jsou vtipy vhodné spíše k pivu. Buďme trochu vážnější. Závodnice s číslem jedna má všechny předpoklady k tomu vyhrát. Věk, zázemí, vzdělání i smysl pro partnerský život. Věří v pravou lásku a pro jednu takovou si dneska i poběží. Držme ji palce.

Já to té holce snad už i přeju, Karle.

Závodník s číslem dva je na této trati naprostý nováček. Naše náborové oddělení T.I.N.D.E.R ho objevilo při běžné obhlídce a bylo mu jasné, že nám má co ukázat. Můžeme říct, že se jedná o zkušeného běžce. Na kontě má dokonce jednu výhru. Po náhodných dopingových testech mu však byl titul z neznámých důvodů odebrán.

Je nutno dodat, že tento mladík běží pod vlajkou protivníků a hodlá si obhájit svou nedotknutelnost. Bude zajímavé vidět, jak se v něm na trati popere jeho soutěživost, špatné vzpomínky na dopingovou minulost a zvědavost poznat něco nového, protože, buďme k sobě upřímní, Karle, kdyby nechtěl, tak neběží.

Máš naprostou pravdu, Jaromíre. Závodník s číslem tři je na této trati ostříleným běžcem. Zúčastnil se již dvou ročníků. Při prvním zběhl z trati k francouzským kolegům. Podruhé, ač byl strhnut závodnicí s číslem jedna, podařilo se mu zvednout opět na nohy a doběhnout ruku v ruce s jinou závodnicí.

Otázka je, Karle, proč se rozhodl vrátit na tuto trať s tak obtížným terénem?

To víš, Jaromíre, ne všechny klisny dokáží cválat tak rychle a tak dlouho, jako ty naše.

Čtyřka je závodník s ne příliš atletickou postavou, což nám může napovědět, že má tento podsaditý obtloustlý mladík notnou dávku sebevědomí. A na výhru si věří. I tohoto závodníka k nám přivedlo náborové oddělení, avšak po oné tragédii na trati, jež se stala minulý rok, jsme byli nuceni všechny pracovníky T.I.N.D.R.U na několik měsíců odstavit od naších databázích.

Jaromíre, pamatuju si ten osudný den dobře. Závodník s číslem čtyři měl výhru na dosah, ale pak se rozhodl sebrat kolíky všem závodnicím.

A co s nimi dělal, Karle? Snad nevytvořil týmové dvojice se všemi?

Vůbec ne, Jaromíre, vyběhl z trati, kolíky prodal a peníze utratil za poněkud lacinější závod.

Kurva, Karle.

Doslova, Jaromíre, doslova. Je k neuvěření, že má odvahu vrátit se na trať a bojovat o vítězství.

Jak jsem řekl, Karle, sebevědomí mu nechybí. Kruh uzavírá závodník s pětkou, který nám však postává za mantinelem. Není si jist, zdali chce vyběhnout. Takto se rozmýšlí už několik ročníků. Nechal se slyšet, že i v šatnách je zábavy dost.

Tak tady mu sprcha nepoteče, Jaromíre. Sundej si ty džíny, mladíku, a mazej na start.

A já se nemohu dočkat výsledku. Závodníci na trati jsou připravení ke startu, i přesto však zbývá několik málo minut k registracím nových tváří.

A že bychom nějaké nadějné nováčky potřebovali, Jaromíre.

Jako sůl, Karle, jako sůl.