hrdinové česka

Na jedné přednášce na Fildě nás chtěl jako obvykle přednášející vytočit do běla a ponouknout k diskuzi. Přišel s myšlenkou, že Česko nemá žádného národního hrdinu. A co Havel?" ozvalo se téměř okamžitě. Ten vožralej proutník? Pokud vzhlížíme k někomu s tak pohnutou morálkou, stojíme jako národ zaprd. Já chci od vás čistého hrdinu. Někoho, kdo se obětoval pro blaho jiných. Ne pro svou ješitnost jako Hus, naivitu jako Palach či tvrdohlavost jako Horáková. Koho tedy navrhujete?" Pamatuji si, že jsme na něj všichni koukali jako na satana, co nám právě cvrnknul do domečku z párátek. Dnes jsem si jistá, že šlo o další z mnoha provokací, prostředek k výuce správné argumentace a ono tvrzení nebylo myšleno vážně. Zpětně mě na tom nejvíc štve to, že jsem opravdu přemýšlela a nemohla na nikoho přijít. Tak Karolíno, co vy, vy jste taková ukecaná, řekněte někoho, kohokoliv." Ticho. No, co třeba ti, co odstřelili Heydricha, jak se jmenovali... Kubiš a...", vysoukala jsem ze sebe, rudá jak rak. Vy myslíte Kubiše s Gabčíkem? To si děláte legraci? Víte, kolik kvůli nim zemřelo lidí? Kolik rodin vystříleli jen proto, že s nimi měli něco společného? A za jakou cenu? Koho tam máte dál?"

Já nevím. Možná jsme skutečně národ zbabělců." 

V  ten den jsem selhala, nejen v argumentaci. Podruhé jsem si uvědomila, že stojím jako znalkyně české historie a kultury za hovno, když jsme v práci dostali k vyrobení dokument o Františce Plamínkové. Kdo to je?" zeptal se kolega. Ňáká politička ze začátku století." odbyla jsem ho s myšlenkou na další titěrnou práci s archivy, co nás čekala. Po roce stráveném s Plamínkovou a závěrečné schvalovací projekci jsem zatlačila slzu, otočila se na režisérku a řekla:

Tahle paní by se měla nosit na tričkách."

To samé bych dnes už mohla říct například o Janu Patočkovi, Rudolfu Jedličkovi, Heliodoru Píkovi, Josefu Toufarovi, Mileně Jesenské, Ireně Bernáškové, Anežce České, Rudolfu Vrbovi, Marie Moravcové a spoustě dalších národních hrdinech. Kdo z nás by dokázal vyprávět jejich příběh? Není na čase o nich začít mluvit a právem je tisknout na trička? S kamarády jsem se proto rozhodla připravit kolekci triček se zapomenutými hrdiny. Smyslem projektu bude šíření jejich příběhu mezi širší veřejnost, která na ně již dočista zapomněla. Koho byste na tričku nejradši nosili vy? První vlaštovka již brzy.