Besedy

Drazí přátelé, 

ráda bych navázala na to, kde jsem před pandemií koronaviru skončila. Potkávání se s vámi naživo a besedování o životě a díle našich oblíbených českých autorů je mým vytouženým cílem této šílené instagramové cesty. Aktuality a informace o plánovaných besedách pro veřejnost najdete zde i na mém instagramovém účtu @cojezoe_.

Na co se můžete těšit? Besedy budou mířené na české autory 19. století - Němcová, Tyl, Havlíček, Světlá, Neruda a další. Pokud máte mezi nimi svého favorita, přednáškovou část mohu upravit dle vašich preferencí. Nečekejte sáhodlouhý monolog plný letopočtů a nezajímavých faktů. Na svých besedách, stejně jako v mé tvorbě na sociálních sítích, se zaměřuji na to, aby posluchač k dotyčnému spisovateli našel cestu skrze jeho osobnost. Poté mnohem snáz přijme i jeho dílo. Vím, je to tenký led. Nikoho z dotyčných jsem osobně nezala. Překvapivě. Své znalosti čerpám z dobové korespondence, vydaných životopisů a netvrdím, že zejména ve svých videích necukruju jejich životy trochou vlastní fantazie. Vadí to? Pokud to plní účel - tedy přiblížit publiku klasickou literaturu
- tak podle mě ne.

Zároveň bych se chtěla vyvarovat interpretace děl na základě jejich životních zkušeností. Například. Já netvrdím, že Babička Boženy Němcové je zasazená do idylického prostředí, jelikož tak Božena zaháněla smutek po ztrátě svého syna, já říkám, že v době, když se Božena vyrovánala se ztrátou syna, napsala své nejznámější dílo - Babičku.

Pokud byste mě s besedou rádi pozvali i vy do vašeho kulturního domu, knihovny či školy, ozvěte se mi, prosím, na mail meixka@gmail.com.